Yasa bagli makula dejenerasyonu (YBMD)

 Yasa bagli makula dejenerasyonu ya da „sari nokta hastaligi“(YBMD)  egzeriyetle ilerlemis yaslarda rastlanan bir hastalik. Sari nokta dedigimiz alan, görme gücünün en keskin oldugu noktadir. Kuru ve eksüdatif (nemli) tip makula dejenerasyonu olarak bilinen cesitleri vardir. Ilerlemis safhalarda makula dejenerasyonu kurudan eksüdatif safhaya gecebilir. Bunun nedeni retinada birtakim yanginsal olaylarin ilerlemesi ve retina dokusundaki yapisal bilesenlerin bir nevi dejeneratif durumlara maruz kalmasi. Bu sekilde degisen damarlar agindan bir sivi birikimi olusur. Daha fazla ilerlerse körlüge kadar varan sorunlar olusabilir. Klasik tedavi yöntemleri arasinda, bu enflamasyon ve dejenerasyonu durdurarak damarlar aginda olusan degisimleri, düzensizce gelismesini saglayan belli büyüme faktörlerinin salgilanmasini ve sivi birikimini önleyen igneler (göze yapilir).

(Bild: Canva Design/BKilzer Getty Images)


Erken safhasinda, retina alti dokularda drusen denilen yag icerikli birikimlere rastlanir.  Bunlar vücudun metabolize ettigi ama atamadigi bir takim kalintilardir ve retinanin bag dokusunda birikir. Bu birikintiler zamanla görme gücünü azaltir cünkü iyi bir görme gücünün olusmasi icin önemli olan hücrelerin fonksyonu bozulur. Yani bu hastaligin olusumunda diyabet gibi metabolizma bozukluklari ile alakadar hastaliklar da rol oynar. Ayrica sigara kullanimi, yüksek tansyon gibi etkenler de gözardi edilmemeli.

Fakat YBMD a bir de bütünsel acidan bakalim:

Göz, kan dolasiminin cok etkili oldugu bir organ. YBMD da ise kan dolasimi ve detox mekanizmalari iyi islememekte . Bunda tabii ki böbrek ve bagirsaklarin da rolü var. Geleneksel tibba göre ise karaciger göze görme gücü icin enerji veren organdir. Karacigerin bagirsaklarla olan baglantisini da gözönünde bulundurursak iyi bir vücut metabolizmasinin ne kadar önemli oldugunun farkina variriz. Mutlaka ki kan dolasiminin aktif olmasi önemli.

Fakat bir yanlis anlama olmamasi icin sunu demeliyim ki tümden iyilestirme benim hedefim degil. En azindan kuru safhada kalabilmesi ve görme gücünün iyilesmesi amac edilmeli.

Kan dolasimini ve biriken drusenlerin atilmasini saglayan güzel cay karisimlari veya spagirikten olusan damlalar ile bu konuda iyi sonuclar alinabiliyor. Ayrica bag dokusunu asidik birikintilerden arindiran serumlar da iyi bir takviye.

(Bild:Canva Design/Natali_Miss; Getty images)

Sizin kendinizin yapabileceginiz seyler:

Göz jimnastigi: Palmasyon denilen bir alistirma. Günde 5-10 dakika bile yeter. Ellerinizi isinana kadar ovusturun. Sonra gözlerinizi kapatin, iki elinizi iki gözünüzü kapatacak sekilde basinizi hafifce egerek sanki gözler avucunuzun icine düsüyormus gibi durun. Bu hareketi 5-10 dakika boyunca tekrarlayin. Gözlerinizin rahatladigini ve kaslarin gevsedigini hissedeceksiniz.
veya:
Göz jimnastiğini uygulamak için öncelikle gözlerinizi kapatın ve birkaç saniye bekleyin. Ardından gözlerinizi açarak önce olabildiğince yukarı, ardından aşağı, ardından da sağa ve sola bakmaya çalışın. Bu döngüyü birkaç kez tekrarladıktan sonra tekrar gözlerinizi birkaç saniye yumun. Ardından gözlerinizin yakınında ve uzağında olmak üzere iki nesne belirleyin ve sırayla bu nesnelere bakın. Aynı göz egzersizi tek gözünüzü elinizle kapatıp kalem tarzı bir nesneyi  diğer gözüne yaklaştırıp uzaklaştırarak da uygulanabilir.

Bolca su icin!: Daha cok cay veya kahve ya da meyve suyu haricinde su orani önemli. Suya azicik limon sikarak hem özel bir tad almis olur hem de mitochondriumlar ile etkileserek enerji kazanmanizi saglar cünkü bazik bir etkisi olur.

Enflamasyon karsiti beslenmeTaze ürünler tüketin. Antioxidani bol meyve ve sebzeler. Örnegin nar veya lahana cesitleri. Antosiyanin, polifenol, cinko, selenyum, licopin iceren katki ürünleri de alinabilir. Ayrica iyi bir omega 3 (EPA DHA karisimi iyi olan kapsüller) de alinabilir. Günümüzde balik kalitesi de düsmüs durumda maalesef cünkü agir metallerle islenmis durumda genellikle.

——————————–

Kanda ve vücudunuzda eksik olan maddelere baktirin! Günümüzde tükettigimiz besinler maalesef kalite ve besin degeri acisindan cok düsük ve eskisi gibi degil. Organik besinlerde bile kalite düsmekte.

Hepimiz günün birinde yaslanacagiz. Ama nasil yaslandiginiz önemli. Ve saglikli, zinde bir sekilde yaslanmak mümkün!

(Quelle: Siehe deutschsprachigen Blog über AMD)
(Beitragsbild:Canva Design/Amnarij2006; Getty Images)

Veröffentlicht von Öznur Acar

Heilpraktikerin und Apothekerin, die nach Berufserfahrungen in der öffentlichen Apotheke, die Heilkunde als Leidenschaft entdeckt hat und aus ganzem Herzen lebt. Ich sehe meine Tätigkeit als Heilkunst.

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

%d Bloggern gefällt das: