Dogal tipta bütünsel bakis acisi ve tedavi

Dogal tibbin en önemli temellerinden biri bütünsel bakis tarzi ve buna dayali bireysel tedavidir. Aslina bakarsaniz bu simdiki modern tibbin da temeli. Günümüzün tibbi temelini eski Yunan ve Roma tibbindan almistir. Ve burada da eski Misir, Irak, Iran’daki tip bilgisi ile de pekismistir. Yalniz alternatif veya dogal tip ile klassik tip arasindaki ayrim sanayilesmenin olusup gelistigi zamanda olusmustur. O zaman önemli belli basli kesifler tip dünyasini tamamiyla degistirmis ve eski bilgileri arka plana atmistir. Kuskusuz ki önemli kesifler! Mesela antibiyotik, insülin, kortison, adrenalin.Bunlar yeri geldiginde cok önemli ve hayat kurtarici ilaclar! Ama eskiden kalma bütüncül bakis acisinin iyice arka plana atilmasi da maalesef bazi kötü etkilerdendir. Ve ilac lobisi  kazanc konusunu ön plana alarak hareket etmekte, etik ve hümanist degerler gittikce kaybolmaktadir.

Fakat biz konumuza dönelim. Bütünsel bakis acisi nedir? Bütünsel demek „hastalik veya rahatsizliklarin temel nedeninin arastirilip bireysel olarak bu temel nedene dayali bir tedavi yöntemi gelistirmektir“.

Benim icin en önemli odak noktasi sindirim sistemidir. Cünkü saglikli bir metabolizma , vücudun ihtiyacinin oldugu önemli besin maddelerinden en verimli sekilde faydalanabilmemiz icin cok önemli. Insan vücudunu koskoca bir kab gibi düsünebiliriz. Bu kab bir ömür boyunca cok ama cok seye dayanabiliyor. Günümüzde – birakin yanlis beslenmeyi- cevre sorunlarindan hava kirliliginden kiyafette olan zehirli maddelere varana kadar vücudumuz devamli mücadele vermekte, inanilmaz bir mekanizmayla bu zararli toksikleri atmakla ugrasmaktadir. Gün geliyor ki bu kocaman kab doluyor. Kronik agrilar gibi rahatsizliklar birden baslayabiliyor.

(Bild: Canva Design; Stockbroker)

Fakat hastalik birden olusmaz! Daima bir birikimden dolayi olusur. 

Her hücre diger hücrelerle sürekli bir baglanti ve degis tokus icerisindedir. Bu zamanla olusan birikimler hücreler arasindaki baglantilari koparir ve hareketlilik azalir. Belli basli hastaliklarin baslica olusum nedeni budur. O yüzden bazi rahatsizliklarin düzelmesi zaman alabilir. Sadece bagirsaklara bakarsaniz yarim futbol sahasi uzunlugunda bir organdir. Bir düsünün: düzenli calismayan, dejenere olmus bir bagirsak florasini düzenlemek ne kadar zaman alir?

O yüzden bütünsel bakis acisi vazgecilmez bir unsurdur. Ilk etapta sizin vücudunuzu tekrar hissetmenize de yardimci olur ve vücudunuza dikkat ederek besinlerinizi secmeye, daha saglikli beslenmeye baslarsiniz. Cünkü iyilesme yüzde elli oraninda sizin elinizde! Yasaminizi, beslenmenizi , gün be gün düsündüklerinizi hissettiklerinizi ne derece iradenize bagladiginiza bagli. Bizler , yani terapistler ise sizlere yol gösterebilir, belki sizin farkina varmadiginiz , vücudunuzda zamanla olusan bu ablukalari kaldirabiliriz. Mesela hacamat, özel serumlar gibi yöntemler ve önerdigimiz tibbi cay karisimlari veya dogal ilaclar ile. Ayrica böylece vücutta fazla olanlari atar, eksik olanlari (genellikle vitaminler, mineraller , enzimler) telafi edebiliriz. Vücut denilen bu inanilmaz biyolojik motorun bir ömür boyunca en etkili sekilde calisabilmesi mümkün. Hasta olarak ölmek zorunda degiliz! Saglik denilen kavram bizim elimizde! Bu sorumlulugu üstlenmek bizim kendimize gösterebilecegimiz en büyük saygi seklidir!

Sorulariniz varsa memnuniyetle yardimci olurum!

(Beitragsbild: Canva Design/Designer 491; getty Images)

Veröffentlicht von Öznur Acar

Heilpraktikerin und Apothekerin, die nach Berufserfahrungen in der öffentlichen Apotheke, die Heilkunde als Leidenschaft entdeckt hat und aus ganzem Herzen lebt. Ich sehe meine Tätigkeit als Heilkunst.

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

%d Bloggern gefällt das: